For full functionality of this page it is necessary to enable JavaScript. Here are the instructions how to enable JavaScript in your web browser Preselection results | George Enescu Festival

Preselection results

Piano preselection results | Violin preselection results

Cello preselection results:

 

1 Alejandro Olóriz Spain
2 Alejandro Viana Spain
3 Alexander Warenberg Netherlands
4 Alexander Hersh United States
5 Anastasia Feruleva Russia
6 Andrew Byun Canada
7 Anouchka Hack Germany
8 Ariana  Kashefi United Kingdom
9 Ayano Kamimura Japan
10 Chase Park United States
11 Constantin Borodin Romania
12 Constantin Macherel Switzerland
13 Daniel Thorell Sweden
14 Dilshod Narzillaev Uzbekistan
15 Endre Ferenc Stankowsky Hungary
16 Erica Piccotti Italy
17 Fedor Grigoriev Russia
18 Florian Pons France
19 Florian Schmidt-Bartha Germany
20 Fred Lindenberg Sweden
21 Gianluca Pirisi Italy
22 Giljae Lee South Korea
23 Guillaume Wang Australia
24 Gunwoo Park South Korea
25 Haran Meltzer Israel
26 Hayeon Kang South Korea
27 Hayoung Choi South Korea
28 Hayoung Lee South Korea
29 Horațiu Ludușan Romania
30 Hsing-Han Tsai Taiwan
31 Hyerin Oh South Korea
32 Ileana Stefania Waldenmayer Italy
33 Ion Storojenco Romania
34 Jack Bailey Australia
35 Jeongheon Nam South Korea
36 Johannes Przygodda Germany
37 Johannes Gray United States
38 Josua Petersen Germany
39 Julia Wasmund Germany
40 Julien Siino Canada
41 Junko Fujii Japan
42 Keisuke Morita Japan
43 Kyungjun Lee South Korea
44 Latica Anić Croatia
45 Laura Moinian Germany
46 Léo Guiguen France
47 Mansur Kadirov Uzbekistan
48 Marcel Johannes Kits Estonia
49 Mateusz Kaminski Poland
50 Maxime Quennesson France
51 Minjin Lee South Korea
52 Nadja Stiegler Austria
53 Nepomuk Braun Germany
54 Noémie Raymond-Friset Canada
55 Paul Heyman Belgium
56 Rustem Khamidullin Russia
57 Sandra Lied Haga Norway
58 Sang Jun Yhee United States
59 Seoyoen Min South Korea
60 Shizuka Mitsui Japan
61 Stephanie Huang Belgium
62 Su Yoen Yu South Korea
63 Teodor Rusu Romania
64 Valentina Dubrovina Russia
65 Xiaotang Xu China
66 Yanyan  Lin China
67 Yeong-Kwang Lee South Korea
68 Yoshika Masuda Japan
69 Youna Choi South Korea
70 Yu Ito Japan


Winners of WFIMC

1 Antonin Musset France
2 Atanas Krastev Bulgaria
3 Dora Kokas Hungary
4 Jeremy Garbarg France
5 Kim Stanislas France
6 Mo Mo China
7 Octavian Alin Lup Romania
8 Suh Woohyoung South Korea
9 Vashti Hunter United Kingdom
10 Yibai Chen China

 

Cello preselection results | Violin preselection results

Piano preselection results:

 

1 Aleksandr Kashpurin Russia
2 Alexandra Sikorskaya Russia
3 Andrey Stukalov Russia
4 Anna Grot Russia
5 Antong Zou Germany
6 Antonina Suhanova Latvia
7 Antoniu-Tiberiu Nagy Romania
8 Cadmiel Botac Romania
9 Catalin Raducanu Romania
10 Cristian Sandrin Romania
11 Da Young Kim South Korea
12 Daniel Hormazabal Sweden
13 Daria Tudor Romania
14 Darya Dadykina Ukraine
15 Dmitry Batalov Russia
16 Dmitry Sin Russia
17 Doyeon Kim South Korea
18 Edward Leung United Kingdom
19 Eugenio Catone Italy
20 Filip Michalak Denmark
21 Garam Cho South Korea
22 Geunsu Shim South Korea
23 Hee Jun Han South Korea
24 Huizhen Jin China
25 Ilya Ramlav Russia
26 In-Ju Bang South Korea
27 Iulia Marin Romania
28 Ivan Basic Serbia and Montenegro
29 Jeongro Park South Korea
30 Jihea Park South Korea
31 Jihyung Youn South Korea
32 Jodyline Gallavardin France
33 Jung Eun Severine Kim South Korea
34 Karen Kuronuma Japan
35 Koki Kuroiwa Japan
36 Laura Chihaia Romania
37 Lucia Mihyun Ahn South Korea
38 Ma Regina Montesclaros United Kingdom
39 Madalina Danila Romania
40 Maximilian Kromer Austria
41 Mihai Diaconescu Romania
42 Mihoko Oshima Japan
43 Minjae Kim South Korea
44 Miyeon Lee South Korea
45 Nau Lee Germany
46 Paul Cartianu Romania
47 Philip Solomonick Israel
48 Qianhe Gao China
49 Ryutaro Suzuki Japan
50 Sara Lee New Zealand
51 Seong-Hyeon Leem South Korea
52 Shigetoshi Ezawa Japan
53 Sten Ulloa Carler Sweden
54 Taekyung Kim South Korea
55 Timothy Chiang Australia
56 Viacheslav Ronzhin Russia
57 Vitali Gavrouc Moldova
58 Wataru Mashimo Japan
59 Yeontaek Oh South Korea
60 YeoRang Kim South Korea
61 Yurika Kimura Japan
62 Zheniy Wu China


Winners of WFIMC
 

1 Alexander Panfilov United Kingdom
2 Alexei Melnikov Russia
3 Daria Parkhomenko Russia
4 Daumants Liepins Latvia
5 Evan Wong United States
6 Florian Mitrea Romania
7 Hyo-Eun Park South Korea
8 Hyuk Lee South Korea
9 Jaeweon Huh South Korea
10 Ji-Hwan Hong South Korea
11 Jiyoung Kim South Korea
12 Kateryna Khomiakova Ukraine
13 Luka Okros Georgia
14 Mao Xuanyi China
15 Martin Malmgren Sweden
16 Mishka Rushdie Momen United Kingdom
17 Oxana Shevchenko Kazakhstan
18 Seomseung Lee South Korea
19 Yanica Hristova Bulgaria
20 Yeon-Min Park South Korea
Cello preselection results | Piano preselection results

Violin preselection results:

 

1 Adam Koch Cristensen Denmark
2 Alexandra Lomeiko United Kingdom
3 Alicia Choi United States
4 Angela Jiye Bae South Korea
5 Anne Bella France
6 Arianna Dotto United States
7 Bejamin Herzl Austria
8 Bogdan Alexandru Costache Romania
9 Boris Blanco France
10 Catherina Lee Australia
11 Cristian De Sa United Kingdom
12 Darya Varlamova Belarus
13 Diana Poghosyan Spain
14 Elena Tarosyan Russia
15 Elias David Moncado Germany
16 Erkki Louko Finland
17 Felicitas Schiffner Germany
18 Francesca Bonaita Italy
19 Gallia Kastner United States
20 Gibboni Giuseppe Italy
21 Gun Baik South Korea
22 Hanna Asieieva Ukraine
23 Haram Kim South Korea
24 Haruna Shinoyama Japan
25 Hayato Ishibashi Japan
26 Ioana Elisabeta Olteanu Romania
27 Iva Nedeva Bulgaria
28 Jana Ozolina Latvia
29 Jinru Zhang China
30 Jiyoung Kim South Korea
31 Jo Sumin South Korea
32 Jung Min Choi South Korea
33 Karen Kido Japan
34 Karol Danis Slovakia
35 Kazuhito Yamane Japan
36 Kehan Zhang China
37 Kwang Yeoung Brian Choi United States
38 Kyung Ah Oh South Korea
39 Lasma Taimina Latvia
40 Lauren Bennett New Zealand
41 Lilia Pocitari Moldova
42 Malina Ciobanu Romania
43 Maria Kouznetsova France
44 Maria Hara Japan
45 Maria Marica Romania
46 Maria Florea Spain
47 Michiru Matsuyama Japan
48 Oleksandr Pushkarenko Ukraine
49 Orest Smovzh Ukraine
50 Oukalin Yin China
51 Radu Ropotan Romania
52 Ryo Kojima Japan
53 Samuel Staples United Kingdom
54 Sara Etelavuori Finland
55 Savitri Grier United Kingdom
56 Savva Zverev Russia
57 Shin Sakai Japan
58 Songao Wu China
59 Songha Choi South Korea
60 Sungmi Park South Korea
61 Usha Kapoor United States
62 Vikram Sedona Italy
63 Weilu Zhang China
64 Yae Ri South Korea
65 Yeoungjoo Lee South Korea
66 Yeri Roh South Korea
67 Younghyun Lee Germany
68 Yui Yuhara Japan
69 Yukiko Uno Japan
70 Zornitsa Ilarionova Bulgaria

 

Winners of WFIMC

1 Alexandra Tirsu Romania
2 Alican Suner Turkey
3 Benjamin Marquise Gilmore Nederlands
4 Eimi Wakui Japan
5 Elly Suh United States
6 Jee Won Kim South Korea
7 Kyung Ji Min South Korea
8 Pablo Martin Acevedo Spain
9 Paula Sumane Latvia
10 Una Stanic Croatia