For full functionality of this page it is necessary to enable JavaScript. Here are the instructions how to enable JavaScript in your web browser Forumul Internațional al Compozitorilor - ediția a 2-a | George Enescu Festival

Forumul Internațional al Compozitorilor
- ediția a 2-a - 

Pentru a doua oară în cadrul seriei ”Muzica secolului 21” se va organiza Forumul Internațional al Compozitorilor, avându-l ca director coordonator și moderator pe compozitorul și profesorul Dan Dediu. Prin această inițiativă se dorește o mai mare comunicare între specialiști - compozitori celebri, muzicieni renumiți, tineri aspiranți - și marele public interesat de fenomenul muzical desfășurat în spațiul cultural internațional.

În timpul celor trei weekend-uri dedicate seriei ”Muzica secolului 21”, publicul se va bucura de creațiile compozitorilor programați în concertele de la Sala Radio, cărora li se vor adăuga renumite ansambluri și orchestre, dirijori, dar și compozitori români, cu toții fiind implicați într-o serie de conferințe și dezbateri având ca temă generală reconectarea publicului la muzica contemporană. Mari personalități precum Mark-Anthony Turnage, Jörg Widmann, Tristan Murail, Unsuk Chin, Michael Jarrell, Philippe Manoury, Jose Maria Sanchez-Verdu, Xiaogang Ye și mulți alții își vor împărtăși credo-ul lor muzical și își vor exprima opiniile în cadrul a șase evenimente majore (conferințele Ars Poetica, dezbateri, mese rotunde) centrate pe subiecte legate de modelele și tendințele muzicii contemporane, precum și pe problematica interconectării acestora cu viața cotidiană a individului și a  societății.

Conferințele și dezbaterile organizate în cadrul celei de-a doua ediții a Forumului Internațional al Compozitorilor vor avea loc la Universitatea Națională de Muzică din București și se vor desfășura în limba engleză.

 

Program

Vineri, 06.09.2019

  • 17.30-18.00 Conferință Ars Poetica : Lera Auerbach (SUA)
  • 18.00-18.30 Conferință Ars Poetica : José Maria Sanchez-Verdu (Spania)
  • 18.30-18.50 Pauză
  • 18.50-19.20 Conferință Ars Poetica : Anna Thorvaldsdottir (Islanda)
  • 19.20-20.00 Round-table cu Anna Thorvaldsdottir (Islanda), Lera Auerbach (SUA), Peter Adriaansz (Olanda), Avner Dorman (Israel), Jose Maria Sanchez-Verdu (Spania)

Sâmbătă, 07.09.2019

  • 16.00-16.30 Conferință Ars Poetica :  Francesco Filidei (Italia)
  • 16.30-17.00 Conferință Ars Poetica : Xiaogang Ye (China)
  • 17.00-17.20 Pauză
  • 17.20-17.50 Conferință Ars Poetica : Raphaël Cendo (Franța)
  • 17.50-18.30 Round-table cu Raphaël Cendo (Franța), Adam Schoenberg (SUA), Alex Mincek (SUA), Francesco Filidei (Italia), Xiaogang Ye (China)

Vineri, 13.09.2019

  • 17.30-18.00 Conferință Ars Poetica : Unsuk Chin (Coreea de Sud/Germania)
  • 18.00-18.30 Conferință Ars Poetica : Ivan Fedele (Italia)
  • 18.30-18.50 Pauză
  • 18.50-19.20 Conferință Ars Poetica : Tristan Murail (Franța)
  • 19.20-20.00 Round-table cu Unsuk Chin (Coreea de Sud/Germany), Doina Rotaru (Romania), Ivan Fedele (Italia) și Tristan Murail (Franța)

Sâmbătă, 14.09.2019

  • 16.00-16.30 Conferință Ars Poetica:  Michael Jarrell (Elveția)
  • 16.30-17.00 Conferință Ars Poetica : Johannes Maria Staud (Austria)
  • 17.00-17.20 Pauză
  • 17.20-17.50  Conferință Ars Poetica : Philippe Manoury (Franța)
  • 17.50-18.30 Round-table cu Michael Jarrell (Elveția), Călin Ioachimescu (Romania), Johannes Maria Staud (Austria), Philippe Manoury (Franța), Constantin Basica (România/SUA)

Joi, 19.09.2019

  • 10.00-10.30 Conferință Ars Poetica : Mark-Anthony Turnage (Marea Britanie)
  • 10.30-11.00 Conferință Ars Poetica : John Woolrich (Marea Britanie)
  • 11.00-11.20 Pauză
  • 11.20-11.50 Conferință Ars Poetica : Colin Matthews (Marea Britanie)
  • 11.50-12.30 Round-table cu Charlotte Bray (Marea Britanie), Mark-Anthony Turnage, John Woolrich și Colin Matthews 

Vineri, 20.09.2019

  • 10.00-10.30 TBA
  • 10.30-11.00 Conferință Ars Poetica : Nicola Piovani (Italia)
  • 11.00-11.30 Pauză
  • 11.30-12.30 Round-table cu Nicola Piovani

Sâmbătă, 21.09.2019

  • 16.00-17.00 Round-Table cu Krzysztof Penderecki (Polonia)
  • 17.00-17.20 Pauză
  • 17.20-17.50 Conferință  Ars Poetica : Eric Montalbetti (Franța)
  • 17.50-18.30 Round-table cu Krzysztof Penderecki (Polonia), Rolf Martinsson (Suedia), Marco Perez Ramirez (Chile/Franța), Eric Montalbetti (Franța)

Vineri, 06.09.2019

  • 17.30-18.00 Conferință Ars Poetica : Lera Auerbach (SUA)
  • 18.00-18.30 Conferință Ars Poetica : José Maria Sanchez-Verdu (Spania)
  • 18.30-18.50 Pauză
  • 18.50-19.20 Conferință Ars Poetica : Anna Thorvaldsdottir (Islanda)
  • 19.20-20.00 Round-table cu Anna Thorvaldsdottir (Islanda), Lera Auerbach (SUA), Peter Adriaansz (Olanda), Avner Dorman (Israel), Jose Maria Sanchez-Verdu (Spania) 

Sâmbătă, 07.09.2019

  • 16.00-16.30 Conferință Ars Poetica :  Francesco Filidei (Italia)
  • 16.30-17.00 Conferință Ars Poetica : Xiaogang Ye (China)
  • 17.00-17.20 Pauză
  • 17.20-17.50 Conferință Ars Poetica : Raphaël Cendo (Franța)
  • 17.50-18.30 Round-table cu Raphaël Cendo (Franța), Adam Schoenberg (SUA), Alex Mincek (SUA), Francesco Filidei (Italia), Xiaogang Ye (China)

Vineri, 13.09.2019

  • 17.30-18.00 Conferință Ars Poetica : Unsuk Chin (Coreea de Sud/Germany)
  • 18.00-18.30 Conferință Ars Poetica : Ivan Fedele (Italia)
  • 18.30-18.50 Pauză
  • 18.50-19.20 Conferință Ars Poetica : Tristan Murail (Franța)
  • 19.20-20.00 Round-table cu Unsuk Chin (Coreea de Sud/Germany), Doina Rotaru (Romania), Ivan Fedele (Italia) și Tristan Murail (Franța)

Sâmbătă, 14.09.2019

  • 16.00-16.30 Conferință Ars Poetica Michael Jarrell (Elveția)
  • 16.30-17.00 Conferință Ars Poetica: Johannes Maria Staud (Austria)
  • 17.00-17.20 Pauză
  • 17.20-17.50 Conferință Ars Poetica: Philippe Manoury (Franța)
  • 17.50-18.30 Round-table cu Michael Jarrell (Elveția), Călin Ioachimescu (România), Johannes Maria Staud (Austria), Philippe Manoury (Franța), Constantin Basica (România/SUA)

Joi, 19.09.2019

  • 10.00-10.30 Conferință Ars Poetica: Mark-Anthony Turnage (Marea Britanie)
  • 10.30-11.00 Conferință Ars Poetica: John Woolrich (Marea Britanie)
  • 11.00-11.20 Pauză
  • 11.20-11.50 Conferință Ars Poetica: Colin Matthews (Marea Britanie)
  • 11.50-12.30 Round-table cu Charlotte Bray (Marea Britanie), Mark-Anthony Turnage, John Woolrich și Colin Matthews

Vineri 20.09.2019

  • 10.00-10.30 TBA
  • 10.30-11.00 Conferință Ars Poetica: Nicola Piovani (Italia)
  • 11.00-11.30 Pauză
  • 11.30-12.30 Round-table cu Nicola Piovani 

Sâmbătă, 21.09.2019

  • 16.00-17.00 Round-Table cu Krzysztof Penderecki (Polonia)
  • 17.00-17.20 Pauză
  • 17.20-17.50 Conferință Ars Poetica: Eric Montalbetti (Franța)
  • 17.50-18.30 Round-table cu Krzysztof Penderecki (Polonia), Rolf Martinsson (Suedia), Marco Perez Ramirez (Chile/Franța), Eric Montalbetti (Franța)